Bogactwo przyrodnicze Beskidów

Beskidy to grupa pasm górskich w Karpatach rozciągająca się od rzeki Beczwy na zachodzie (Republika Czeska) aż do rzeki Czeremosz (Republika Ukrainy) na wschodzie. Szerokość pasma Beskidów wynosi od 50 do 70 kilometrów, a ich długość to ok. 600 kilometrów. Beskidy są często wybieranym kierunkiem wypraw wielu Polaków i nie tylko.

Niewątpliwie jednym z powodów, dla którego są tak często odwiedzane, są walory przyrodnicze pasm górskich składających się na Beskidy. Można tu spotkać wiele gatunków zwierząt i roślin, które nie występują w innych regionach Polski. Wędrując po Beskidach, jak już wspomniano, można spotkać wielu przedstawicieli fauny. Podczas wycieczek łatwo można zaobserwować dookoła siebie takie gatunki jak: dzik, lis, niedźwiedź, wilk szary, ryś, żbik, jeleń szlachetny, kuna, borsuk. Jednakże Beskidy to nie tylko duża zwierzyna leśna. Zadzierając głowę w górę, można zobaczyć bażanta, kilka gatunków sikor, orlika krzykliwego, drozda, dzięcioła, kruka, puchacza zwyczajnego czy myszołowa. Jeśli zaś spojrzeć pod nogi, z pewnością uda się zobaczyć uciekające przed nami salamandry plamiste, żmije, padalce czy traszki górskie oraz niezliczoną ilość owadów, mięczaków czy pajęczaków. Nadto w strumieniach, potokach i jeziorkach można gołym okiem zaobserwować karpie, leszcze, pstrągi czy lipienie. Oprócz bogatej fauny, w Beskidach można też cieszyć się widokiem wielu przedstawicieli flory. Trzeba przy tej okazji zauważyć, że świat roślin jest tu podzielony na piętra (regle), na których rosną inne rodzaje roślinności. W reglu dolnym rosną lasy mieszane, w których dominują buki, jodły i jawory. Regiel górny to przestrzeń porośnięta karpackim borem świerkowym. Kolejne piętro, to piętro subalpejskie. W tej partii gór najczęściej występuje kosodrzewina, porzeczka skalna i jarząb zwyczajny, a czasami zdarza się jeszcze jakiś skarlały świerk. Najwyższe piętro roślinności beskidzkiej, to piętro alpejskie. Porośnięte jest taką roślinnością jak sit skucina, kostrzewa karpacka, kostrzewa niska czy mietlica alpejska. Biorąc pod uwagę powierzchnię, jaką zajmują Beskidy oraz bogactwo przyrodnicze, nie można dziwić się, że na ich obszarze powstało aż jedenaście parków narodowych położonych na terenach należących do trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy. Polskie parki narodowe to: Babiogórski Park Narodowy, Gorczański Park Narodowy, Magurski Park Narodowy i Bieszczadzki Park Narodowy. Słowacja posiada na obszarze Beskidów tylko jeden park narodowy, tj. Park Narodowy Połoniny. Najwięcej parków narodowych w Beskidach posiada Ukraina i są to: Użański Park Narodowy, Park Narodowy Skolskie Beskidy, Park Narodowy Synewir, Karpacki Park Narodowy, Park Narodowy Huculszczyzna, Wyżnicki Park Narodowy.

Beskidy to zresztą nie tylko przyroda. Na ich terenie położonych jest wiele mniejszych i większych miejscowości, w których na chętnych czeka wiele atrakcji. Na szczęście baza noclegowa w Beskidach jest bardzo rozbudowana. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło: "noclegi Beskidy meteor" i od razu pojawi się wiele ofert. Każdy z pewnością znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce do spania.

Honorata

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>