Cerkiew św. Michała Archanioła w Ustrzykach Dolnych

Bieszczady to góry, które kojarzą się przede wszystkich z wolnością, bogatą przyrodą i pięknymi widokami. Jest to oczywiście bardzo słuszne skojarzenie, jednak trzeba pamiętać, że Bieszczady to także miejsce, bardzo ciekawe pod względem historycznym, gdzie można obejrzeć wiele zabytkowych budowli. Najlepszym tego przykładem są Ustrzyki Dolne. Miasto to wybierane jest najczęściej przez turystów, którzy decydując się na nocleg w bieszczadzkich stronach (https://meteor-turystyka.pl/noclegi,ustrzyki-dolne,0.html) chcą mieć łatwy dostęp do szlaków turystycznych i często nie zwracają uwagi na piękno miasta, w którym spędzają czas. Będąc w Ustrzykach Dolnych, warto znaleźć czas na zwiedzenie kilku zabytkowych budynków.

Warto przede wszystkim odwiedzić murowaną cerkiew św. Michała Archanioła i Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny wybudowaną w roku 1847. Do połowy XX wieku była wykorzystywana zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, później przez dwa lata służyła katolikom jako kościół. Od roku 1953 do 1980 była wykorzystywana jako magazyn, co w znacznym stopniu przyczyniło się do jej dewastacji. W 1980 roku została zwrócona kościołowi katolickiemu, a 5 lat później przeszła gruntowy remont, w tym też roku biskup przemyski zdecydował o oddaniu świątyni grekokatolikom.

Świątynia jest budynkiem dwudzielnym, składa się z zamkniętego półkoliście prezbiterium oraz szerszej niż prezbiterium, prostokątnej nawy. Do prezbiterium od strony północnej dobudowana jest zakrystia. Obok cerkwi jest zlokalizowana dzwonnica parawanowa, której powstanie datuje się na rok 1847.

Dzwony, które na niej obecnie wiszą pochodzą najprawdopodobniej z cerkwi z Dźwiniacza Dolnego. Przy cerkwi znajduje się cmentarz, na którym nie ma żadnych nagrobków, natomiast stoi tam dębowy krzyż ustawiony w roku 1938 dla upamiętnienia Chrztu Rusi.

Honorata

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>