Historia wsi Wetlina

Jeśli ktoś nie był jeszcze nigdy w Bieszczadach, a chce w końcu poznać ten niezwykły region Polski, proponuję na pierwszy swój pobyt wybrać Wetlinę. Ta maleńka wioska to jedna z głównych baz turystycznych w Bieszczadach.

Historia wsi rozpoczyna się w wieku XVI kiedy to była ona lokowana na prawie wołoskim, przez rodzinę Kmitów. W roku 1580 wieś przeszła w ręce Stanisława Herburta – brata Barbary Kmity, żony ostatniego z rodu Kmitów – Piotra, która umarła bezpotomnie. Następnie około roku 1660 wieś ponownie zmieniła właścicieli, tym razem stali się nimi Boguscy, następnie Lipscy, a po nich Konarscy, którzy byli właścicielami Wetliny, aż do wybuchu I wojny światowej. Wieś przez te wszystkie wieki, miała charakter typowo rolniczy. Zajmowano się tu uprawą owsa oraz hodowlą owiec.

Podczas II wojny światowej, wieś znalazła się pod okupacją niemiecką. Okupanci postawili tu strażnicę. W roku 1943 w wyniku nalotów lotnictwa radzieckiego wieś została w znacznym stopniu zniszczona. W rok później do Wetliny wkroczyła Armia Czerwona, w wyniku czego we wsi spłonęło kilkanaście domów. Po opuszczeniu przez wojsko wioski, w roku 1945 wybuchła tu epidemia tyfusa plamistego. Ponadto wieś była nękana w równym stopniu przez UPA i NKWD. W końcu w roku 1946 LWP spaliło 42 domy, a ludność wywieziono do ZSRR, resztę ludności wysiedlono w roku 1947, a wioska przestała istnieć. Ponownie zasiedlenie wsi miało miejsce w latach 50. XX wieku, kiedy to osiedlili się tu pracownicy leśny. Potem (w okresie 1957-1964) przez wieś poprowadzono linię kolejki wąskotorowej z Majdan do Moczarnego.

Wieś dość szybko stała się chętnie odwiedzanym letniskiem, a to za sprawą swego doskonałego położenia. Aktualnie w sezonie wakacyjnym wieś jest wręcz oblegana przez turystów, na których przybycie czeka bardzo szeroka oferta kwater i pokoi (meteor-turystyka.pl/noclegi,wetlina,0.html), a także lokale gastronomiczne.

Honorata

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>