Pałac w Nowęcinie

Nowęcin jest uroczą wioską, znajdującą się w województwie pomorskim. Należy do powiatu lęborskiego, zaś jego gminą jest Wicko. W miejscowości tej znajduje się mnóstwo ciekawych atrakcji, jednak największą jej perełką architektoniczną jest pałac.

Jego pochodzenie datuje się na XVI wiek, jednak największe zmiany w jego wyglądzie dokonano w 1909 oraz w 1960 roku. Nowęcin został założony przez Winrycha von Kniprode, który był wielkim mistrzem krzyżackim. Nadał ją dzierżawcy Łeby Dytrychowi von Wejherowi w 1373 roku. Starosta słupski Kraus Wejher przeniósł swoją siedzibę do Nowęcina z Łeby w 1497 roku. Wybudował tam zamek, który dziś w rejestrze funkcjonuje jako pałac. W 1781 roku majątek ten przeszedł w posiadanie rodziny Somnitz, zaś rodzina Schroeder przejęła majątek w 1801 roku. Kolejnymi jej właścicielami byli Pawele, Krockow-Mathy, Kramer, Strautz, Reitzke, Blankensee, zaś w okresie międzywojennym posiadłość tą przejęła rodzina Rompler. W 1930 roku Nowęcin został rozparcelowany przez Pomorskie Towarzystwo Ziemskie, zaś przed tym ostatnim jego właścicielem był Johan Zoch. Dokumenty, które pochodzą z końca XVIII wieku mówią o tym, że w Nowęcinie był dwór, zaś mówiono o nim, że był „wspaniałym domem pańskim”. W tych samych dokumentach pisano również o folwarkach. Folwark został rozbudowany na przełomie XIX i XX wieku za czasów rodziny Strautzów. Zamek został gruntownie przebudowany w 1909 roku. Zmianie uległy gotyckie skrzydła budynku wraz z kaplicą, dobudowano skrzydło z małą wieżyczką oraz dobudówkę z podcieniem. Metamorfozie uległo również wnętrze pałacu, zaś elewacje nabrały neogotyckiego wyglądu. Współcześnie możemy podziwiać pozostałości po średniowiecznych fosach i wałach. Znajdują się one w najbliższym otoczeniu pałacu. Wraz z zakończeniem II wojny światowej pałac przeszedł w ręce PGR-u, zaś od lat osiemdziesiątych funkcjonował w nim ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy.

Dziś pałac ten pełni funkcję hotelu i restauracji i nazywa się Zamek Nowęcin. Jest on doskonałym uzupełnieniem i największą perełką nowęcińskiej bazy noclegowej, która czeka na turystów w Nowęcinie. Oprócz tego można zanocować na prywatnych kwaterach, polach campingowych czy w wynajętych domkach. Należy jednak pamiętać o wcześniejszej rezerwacji noclegu, gdyż zainteresowanie tym miejscem jest duże.

Honorata

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>