Swarzewo – magiczna kraina

Swarzewo to jedną z większych wsi położonych na Kaszubach w województwie pomorskim. Obecnie jest przystanią dla rybaków oraz jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego w Polsce. W miejscowości znajduje się sanktuarium z figurą Matki Bożej Królowej Polskiego Morza – www.parafiaswarzewo.pl. Świątynia pochodzi z XIX wieku, natomiast sama figurka z XV wieku. Jak podaje legenda jest ona dziełem holenderskich żeglarzy, wdzięcznych za ocalenia ze sztormu. Miejscowość nie posiadała własnego kościoła, figurkę przeniesiono do Helu. W czasie reformacji wyrzucono ją do morza. W cudowny sposób znalazła się potem w Swarzewie. Od tego czasu jest tutaj czczona. W miejscu gdzie ją znaleziono wybudowano kapliczkę z cudownym źródełkiem. Obecna świątynia jest już trzecim w historii Swarzewa kościołem. Wybudowano go w 1880 roku, jest sztandarowym przykładem neogotyku na ziemi pomorskiej. Wnętrze jest bogato zdobione, posiada polichromię.

W samym Swarzewie znajduje się jedynie kilka noclegów – meteor-turystyka.pl/noclegi,kaszuby,58.html. Nadmorski Pensjonat Faltom oferuje 80 miejsc noclegowych, dokładniej 25 pokoi z kuchnią, basen, salę restauracyjną, saunę, łaźnię, kort do tenisa i jacuzzi. Kolejna możliwość to Kwatera Prywatna Anrema – ceny zaczynają się tam 25 PLN. Do dyspozycji są pokoje dwu-, trzy-, czteroosobowe, każdy z nich posiada łazienkę, telewizor, lodówkę, czajnik i sprzęt plażowy. Dodatkową atrakcją jest plac zabaw dla najmłodszych. W odległości zaledwie czterech kilometrów od Swarzewa znajdują się bardziej ekskluzywne hotele. Są to Kiper, Rejs Władysławowo i Gwiazda Morza Apart. Ceny zaczynają się od 150 PLN.

Kolejną ciekawostką jest obraz: mapa Półwyspu Helskiego z 1684 roku. Przedstawia ona drogę, jaką miała przebyć cudowna figurka aby ostatecznie znaleźć się w Swarzewie, które ze względu na tą historię nazywane jest "Kaszubską Częstochową". Oprócz tego w mieście znajduje się skansen rybacki oraz nowoczesna elektrownia wiatrowa. Pochodzi ona z początku lat dziewięćdziesiątych i składa się ona z dwóch farm, które należą do różnych właścicieli. Jedna z zastosowanych w niej turbin była pierwszą tego rodzaju konstrukcją w Polsce. Kolejne warte zobaczenie atrakcje Swarzewa to mające blisko pół tysiąca lat groby skrzynkowe, będące częścią większych wykopalisk archeologicznych oraz atrakcje przyrodnicze takie jak Klif Swarzewski i zatopiony ląd w Zatoce Puckiej, nad którą znajduje się miejscowość.

Honorata

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>