Światła w wodzie – Rewa

W miejscowości Rewa, od roku 1997 zachodzi zjawisko bioluminescencji. Jest to produkcja i emisja światła przez żywy organizm. Jest formą chemiluminescencji. Bioluminescencja powszechnie występuje u kręgowców i bezkręgowców morskich, a także w niektórych grzybów, mikroorganizmów, w tym bakterii i niektórych bioluminescencyjnych bezkręgowców lądowych takich jak świetliki. U niektórych zwierząt, światło wytwarzane jest przez drobnoustroje, takie jak bakterie symbiotyczne Vibrio. Od strony biologicznej wygląda to następująco: Głównym reakcja chemiczna bioluminescencji polega na emitowaniu światła za pomocą pigmentu zwanego lucyferyną i enzymu lucyferazy. Proces ten jest wspomagany przez inne białka, takie jak ekworyna, u niektórych gatunków. Enzym katalizuje utlenianie lucyferyna. U niektórych gatunków, rodzaj lucyferyny wymaga kofaktorów, takich jak jony wapnia lub magnezu, a czasami również cząsteczkę adenozynotrójfosforanu do przenoszenia energii (ATP). W procesie ewolucji, lucyferyny uległy niewielkim przeobrażeniom: jedna w szczególności- koelenterazyna- znajduje się u dziewięciu różnych zwierząt (gromad), choć u niektórych z nich jest ona pozyskiwana poprzez dietę.

Odwrotnie, lucyferazy różnią się znacznie w różnych gatunkach. Bioluminescencja pojawiła się ponad czterdzieści razy w historii ewolucji. Bioluminescencja u ryb zaczęła pojawiać się przynajmniej od okresu kredowego. Około 1500 gatunków ryb znanych jest ze swojej bioluminescencji i funkcję tą rozwinęło niezależnie co najmniej 27 razy. Spośród tych 27 razy, 17 zostało osiągnięte dzięki zaangażowaniu bioluminescencyjnych bakterii z otaczającej wody, podczas gdy w innych, wewnętrzna światło pojawiło się na drodze syntezy chemicznej. Ryby te stały się zaskakująco zróżnicowane w głębokim oceanie i były w stanie kontrolować własne światło za pomocą swojego systemu nerwowego, wykorzystując go nie tylko by zwabić inne ryby lub ukryć się przed drapieżnikami, ale również służy im jako forma komunikacji. Bioluminescencja występuje powszechnie u zwierząt, zwłaszcza na otwartym morzu, w tym u ryb, meduz, żebropławów, skorupiaków, mięczaków i głowonogów, a także wśród niektórych grzybów oraz bakterii i różnych bezkręgowców lądowych, w tym owadów. Wiele organizmów, w szczególności głębinowych, wytwarza światło. Większość morskich emisji światła występuje w kolorze niebieskim i zielonym spektrum światła. Jednak niektóre drapieżne ryby głębinowe emitują światło czerwonego i podczerwone (rodzaj Tomopteris emituje żółte światło). Organizmy bioluminescencyjnymi są celem dla wielu obszarów badań. Systemy lucyferazy są szeroko stosowane w inżynierii genetycznej, geny reporterowe (rodzaj genów markerówych), z których każdy wytwarzania inny kolor za pomocą fluorescencji, a do badań biomedycznych w użyciu obrazowania bioluminescencji. Na przykład, gen lucyferazy świetlika został użyty już w 1986 roku do badania z wykorzystaniem transgenicznych roślin tytoniu. Bakterie Vibrio Symbiose z bezkręgowców morskich, takich jak hawajskiej hawajskiej kałamarnicy (Euprymna scolopes), są kluczowymi modelami doświadczalnymi dla bioluminescencji.

Wystarczy już jednak tego opisu od strony technicznej, który mimo, że może wydawać się interesujący i do pewnego stopnia wyjaśnia zjawisko, które zachodzi w Rewie to z pewnością nie oddaje jego uroku. Aby być świadkiem tego jak woda zaczyna mienić się światłem w niebieskim kolorze, wystarczy znaleźć sobie nocleg ->{Meteor} i udać się w sierpniową noc nad zatokę. Cóż z tego, że wiemy jak coś działa jeżeli nie zobaczymy tego na własne oczy, bo mimo, że opis jest techniczny to wrażenia i widok jest iście poetycki. Przeszukajmy bazę noclegową i do dzieła, bo noc jest może i pełna tajemnic, ale w Rewie na pewno nie jest ciemna.

Honorata

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>