Z wizytą w Zamościu

Przebywając w okolicach Roztocza, koniecznie trzeba wybrać się do pięknego i niezwykle zabytkowego Zamościa. Było to prywatne miasto kanclerza oraz hetmana Jana Zamoyskiego. Co ważne, zostało wpisane na listę UNESCO.

Zamość powstał w szesnastym wieku, na planie pięcioboku o układzie szachownicy. Twórcą planu oraz projektantem licznych budynków był Morando, włoski architekt. Miasto składało się z trzech rynków: Wielkiego, Solnego oraz Wodnego. Ten pierwszy uważa się za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Turystów szczególnie zachwycają ormiańskie kamienice z fryzami, ornamentami zwierzęcymi oraz roślinnymi i orientalnymi attykami. Na samym środku rynku znajduje się okazały ratusz i wieża z zegarem, która ma ponad 50 metrów wysokości. Ratusz wciąż jest siedzibą miejskich władz. Warto także zwiedzić katedrę Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. Jest to dawna kolegiata i uznaje się ją za jedną z najpiękniejszych renesansowych świątyń w całym kraju. Była ona wzniesiona w ramach dziękczynienia za zwycięstwa hetmana z Rosjanami. Na ścianach katedry wiszą obrazy, które przedstawiają życie św. Tomasza Apostoła. Podziw budzi barokowy ołtarz główny z figurami świętych. Zachwyca także srebrne tabernakulum i ikona Matki Bożej Zamojskiej. W świątyni znajduje się również kaplica Zamoyskich z okazałą płytą nagrobną hetmana. Z kolei w kryptach mieści się mauzoleum całego rodu Zamoyskich, a w kaplicy Relikwii zobaczyć można aż kilkadziesiąt relikwiarzy.

W Zamościu na uwagę zasługuje także pałac, który był pierwotną rezydencją Jana Zamoyskiego. Zaprojektował ją sam Morando. Pałac wyglądał jak twierdza z obwałowaniami. Prowadziły do niego okazałe schody, a wokół dziedzińca postawiono krużganki. Szczególnie zachwycały pełne przepychu wnętrza. Po pewnym czasie pałac został przebudowany w stylu barokowym, a dzisiaj mieści się tu sąd oraz prokuratura.

Zamość leży u podnóża przepięknych roztoczańskich wzgórz, dlatego funkcjonuje również jako doskonała baza wypadowa i noclegowa dla tych, którzy pragną zwiedzić całe Roztocze. Gdy wpiszemy w wyszukiwarkę internetową hasło: "noclegi Roztocze opinie z Meteor-Turystyka", z pewnością wyświetli się nam wiele stron z kwaterami właśnie w Zamościu. Dzięki temu można podziwiać zarówno niezwykle urokliwą roztoczańską przyrodę, jak i słynne zamojskie zabytki.

Honorata

View more posts from this author
One thought on “Z wizytą w Zamościu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>